رفتن به بالا
  • جمعه - ۱۱ اسفند ۱۳۹۶ - ۰۸:۱۸
  • کد خبر : ۴۷۹۶۱
  • مشاهده :147 نمایش
یک کارشناس مذهبی عنوان کرد؛

ام البنین،بانوی که با مرثیه خود پاسدار خاطره عاشورا در دوران اموی شد/حضرت ام البنین(س)الگوی مادران شهید جهان اسلام است

کارشناس مذهبی گفت: سالروز وفات حضرت ام البنین(س) به نام روز تکریم مادران و همسران شهدا نامگذاری شده، مادران و همسران شهیدی که حضرت ام البنین (س) را بعنوان الگوی خود قرار داده و با صبوری در غم فراق فرزندان و همسرانشان همچنان اسلام را زنده نگه داشته‌اند.

 

حجت الاسلام والمسلمین علی محمدی کارشناس مذهبی در گفت وگو با خبرنگار رودبار ماشیوه تربیتی حضرت ام البنین (س)را نمونه بارز سبک زندگی اسلامی و قرآنی برشمرد و گفت: این بانوی بزرگوار که نام اصلی ایشان فاطمه بود به امیرالمومنیین علیه السلام گفته بودند که ایشان را به نام ام البنین صدا بزنند تا خدای نکرده حسنین با شنیدن نام ایشان به یاد ماردشان نیافتند و ناراحت شوند و این یعنی ایثار و از خود گذشتی.

 

وی ادامه  داد: حضرت ام البنین (س) نمونه بارز ایثار و از خود گذشتگی است،ایثار و از خود گذشتگی این بانوی بزرگ تا آن حد است که چهار فرزندش را فدای اسلام و قرآن می‌کند.

 

محمدی بیان داشت: نقل است که این حضرت پس از ماجرای کربلا به قبرستان بقیع می‌رفت و در آنجا به نوحه‌سرایی می‌پرداخت به گونه‌ای که اهل مدینه از حالت وی محزون می‌شدند و ایشان را همراهی می‌کردند.

 

این کارشناس مذهبی با بیان اینکه حضرت ام البنین (س)خاطره عاشورا را با اشعار خود زنده کرد،بیان داشت: این حضرت به عزاداری خود گاه جنبه های دیگری می داد تا هم حماسه کربلا و شجاعت پسران خود، و هم مظلومیت و حقانیت امام حسین علیه السلام را به مردم زمان خود و آیندگان معرفی کند. او تاریخ کربلا را بازگو می نمود و در قالب عزاداری و مرثیه سرایی به حکومت وقت اعتراض می کرد و مردم را اطراف خود جمع می کرد و نسبت به عمّال بنی امیه متنفّر و منزجر می نمود.

 

محمدی تصریح کرد: تمامی صفات و کمالات معنوی در این بانوی شجاع اسلام جلوگر بود و و شخصیت علمی و معنوی ایشان زبانزد خاص و عام بود.

 

وی ادامه داد: ایشان مادر حضرت عباس(ع) و مادر سه فرند دیگر نام‌های عبدالله، جعفر و عثمان است که هر چهار بزرگوار در کربلا و در رکاب امام حسین(ع) به شهادت رسیدند. افتخار مادریِ حضرت ابوالفضل العباس(ع) نام ایشان را تا قیامت نزد ائمه و شیعیان ماندگار کرد.

 

این کارشناس مذهبی گفت: سالروز وفات این بزرگ بانوی اسلام  به نام روز تکریم مادران و همسران شهدا نامگذاری شده، مادران و همسران شهیدی که حضرت ام البنین (س) را بعنوان الگوی خود قرار داده و با صبوری در غم فراق فرزندان و همسرانشان همچنان اسلام را زنده نگه داشته‌اند.

انتهای پیام/

 

اخبار مرتبط


ارسال دیدگاه