رفتن به بالا
  • پنج شنبه - ۲۳ فروردین ۱۳۹۷ - ۱۱:۱۱
  • کد خبر : ۴۸۵۶۶
  • مشاهده :67 نمایش
پس از سال‌ها انتظار

سامانه جامع حفظ قرآن کریم راه‌اندازی شد

سامانه جامع حفظ قرآن کریم دقایقی پیش در دبیر‌خانه شورای عالی انقلاب فرهنگی رونمایی شد و طبق اطلاعات این سامانه تعداد حافظان کل قرآن کشور ۵۷۸۴ نفر است.

به گزارش رودبار ما؛به نقل ازشبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ محمد انجم شعاع دبیر ستاد راهبری طرح ملی حفظ در مراسم رونمایی از سامانه جامع حفظ قرآن کشور اظهار داشت: آمار و اطلاعات ما در زمینه قرآن و تعداد حافظان قرآن کریم با مشکلاتی مواجه بود که این امر ناشی از تداخل نفر حفظ و تعدد آزمون‌های حفظ بود.

وی با بیان اینکه ما با آمار هشت میلیون ۹۰۰ هزار نفری حافظان قرآن مواجه بودیم، افزود: بالاترین این حافظان قرآن توسط آموزش و پرورش و کمترین آنها توسط نهادهای مردم نهاد تربیت شده بودند. با توجه به لزوم عدم تکرار در داده‌ها مبنا را کد ملی افراد قرار دادیم که با این روش قریب بر ۳ میلیون نفر حذف شدند، که با بررسی‌های بیشتر در مجموع بیش از ۵ میلیون نفر حذف شدند که این تعداد بدون احتساب تعداد حافظان تربیت شده در نیروهای مسلح و ایرانیان خارج از کشور و همچنین بخش عمده مؤسسات مردم نهاد است.

پس از آن نوید نصر مسئول گروه مهندسی سامانه طرح ملی حفظ بااشاره به تعداد حافظان قرآن کریم گفت: بر اساس داده‌ها تعداد حافظان قرآن یک میلیون و ۱۲ هزار و ۹۹ نفر است و یک میلیون و ۳۰ هزار نفر توسط آموزش و پرورش، ۱۰۵ هزار توسط سازمان اوقاف، ۱۰۴ هزار نفر توسط وزارت ارشاد و ۴۸۱ نفر توسط سازمان تبلیغات اسلامی تربیت شده‌اند.

وی به نتایج پایش‌ها اشاره کرد و افزود: بر این اساس ۵۸۷ هزار و ۲۴۰ نفر حافظ نیم جزء، ۳۴۶ هزار و ۶۴۴ نفر حافظ یک جزء، پنج هزار و ۲۰۱ نفر حافظ دو جزء، ۱۷ هزار و ۹۴ نفر جافظ سه جزء، ۳۱ هزار و ۹۱ نفر حافظ پنج جزء، ۱۲ هزار و ۶۸۳ نفر حافظ ۱۰ جزء، ۳ هزار ۱۵ جزء، ۳ هزار ۲۰ جزء، ۴۵۷ نفر ۲۵ جزء و ۶ هزار و ۸۷۴ نفر حافظ کل قرآن کریم هستند.

نصر با بیان اینکه بیشترین تعداد حافظان متعلق به تهران است، تصریح کرد: ۱۱۷ هزار و ۴۱۸ نفر توسط آموزش و پرورش تهران حافظ قرآن شدند و در مجموع استان تهران با ۹٫۸۹ درصد بیشترین تعداد حافظ قرآن را دارد و استان فارس، سیستان و بلوچستان، آذربایجان شرقی و مازندران به ترتیب در رتبه‌های بعدی قرار دارند.

انتهای پیام/

اخبار مرتبط


ارسال دیدگاه