رفتن به بالا
  • پنج شنبه - ۲۲ تیر ۱۳۹۶ - ۱۶:۵۰
  • کد خبر : ۴۲۸۴۰
  • مشاهده :128 نمایش
سرانجام وعده ها به کجا می رسد؛

سهام عدالت به نفع مردم یا تبلیغات انتخاباتی؟

تازه چندماه به انتخابات دوازدهمین دوره ریاست جمهوری مانده بود که سر و صدای سهام عدالت از سوی دولت یازدهم بالا گرفت دولت بخشنامه ایی را بر اساس پرداخت سود سهام عدالت به مجلس برد و با کلیات ان موافقت شد ، در حالی  ضد و نقیض هایی در نحوه پرداخت  آن وجود  داشت اما بعد از گذشت چند ماه از این طرح و ثبت نام افراد در سامانه عدالت متاسفانه هنوز نه تنها این پرداخت صورت نگرفته بلکه  تعیین تکلیف هم نشده است ، به نظر می آید از این طرح بیشتر جنبه  انتخاباتی اش مورد توجه قرار گرفته است.به گزارش رودبار ما، تازه چندماه  به انتخابات دوازدهمین دوره ریاست جمهوری مانده بود که سر و صدای سهام عدالت از سوی دولت یازدهم بالا گرفت دولت بخشنامه ایی را بر اساس پرداخت سود سهام عدالت به مجلس برد و با کلیات ان موافقت شد ، در حالی  ضد و نقیض هایی در نحوه پرداخت  آن وجود  داشت اما بعد از گذشت چند ماه از این طرح و ثبت نام افراد در سامانه عدالت متاسفانه هنوز این پرداخت صورت نگرفته و حتی تعیین تکلیف هم نشده است که از این طرح بیشتر جنبه  انتخاباتی اش مورد توجه قرار گرفته است .

در ان زمان پور ابراهیمی رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس عنوان کرد : که دولت در حالی این طرح را اجرا کرده است که ۸ بنگاه پربازده را از سبد سهام عدالت حذف کرده  و شرکت های زیان ده را جایگزین ساخته لذا این پرداخت سود از کدام منابع پرداخت خواهد شد برای ما هم جای سئوال است.
وی گفته بود : دومین مشکلی که در پرداخت سود سهام عدالت وجود دارد ایجاد سطح توقع برای مردم است ، با کارشناسی هایی که از سوی کمیسیون اقتصادی انجام شده است میزان سودی  که به مردم تعلق میگیرد در هر ماه تنها به ارزش  دو نان سنگک است اما تبلیغات نادرست توقعات کاذبی را ایجاد کرده است و این درست نیست .
اگر قصه سهام عدالت را دنبال کنید سرنخ آن می رسد به دولت هشتم. دولتی که طرح اولیه واگذاری سهام شرکت های دولتی به عموم مردم را کلید زد و به تصویب رساند اما اجرای آن به عمر دولت هشتم قد نداد، با آغاز به کار دولت نهم این طرح مورد توجه قرار گرفت و توزیع سهام عدالت به مشمولان آغاز شد،  سال ۹۴، سال پایانی از دوره ۱۰ ساله‌ ای بود که باید طی آن سود سهام ۶۰ شرکت موجود در سبد سهام عدالت بابت اقساط آن به خزانه دولت واریز می ‌شد، چرا که بابت اختصاص سهام این شرکت‌ ها به مشمولان طرح سهام عدالت در این ۱۰ سال هیچ وجهی از آنها دریافت نشد و در عوض سود سهام این شرکت‌ ها به خزانه واریز گردید.
با پایان یافتن دوره ۱۰ ساله، دولت یازدهم در اواخر سال گذشته از مردم خواست که به سامانه سهام عدالت مراجعه کنند و برای پرداخت اولین سود این سهام ثبت نام کنند. به گفته مسئولین این طرح، مشمولان دریافت سهام عدالت ۴۹ میلیون و ۲۲۶ هزار و ۱۹۳ نفر بودند که از این تعداد حدود ۲ میلیون نفر فوت شده اند.
پس از آغاز ثبت نام و باز شدن سامانه سهام عدالت مشخص شد که مشمولین برای در اختیار گرفتن کل سهام عدالت باید مبلغی را از خود واریز نمایند، این اولین شوک به سهامداران بود،  دومین شوک زمانی وارد شد که برخی مسئولین و منتقدین اعلام کردند که دولت یازدهم برخی شرکت های سود ده را از سبد سهام عدالت خارج کرده است و شرکت هایی را جایگزین نموده که عملا سوددهی آنچنانی ندارند.،  همچنین در ادامه سریال انتقاد به سهام عدالت، بحث سود آن مطرح شد که برخی کارشناسان پیش بینی کردند سود ماهانه سهام عدالت برای هر نفر به اندازه ۳ هزار تومان معادل دو نان سنگک می شود!
به هر صورت، سهام عدالت توانست از دل تمام این ماجراها عبور کند و خود را به مرحله دوم برساند،  مرحله دوم، به ثبت شماره شبای حساب بانکی مربوط بود و در این مرحله باید مشمولان شماره شبای خود را جهت دریافت سود سهام عدالت در سامانه به ثبت می رساندند. در ابتدا سازمان خصوصی سازی اعلام نمود که بعد از ثبت شماره شبا و در صورت تایید آن حداکثر ظرف مدت ۲۰ روز بعد از ثبت به شماره تلفن ثبت شده پیامکی ارسال خواهد شد. خیلی از مشمولان منتظر دریافت پیامک تایید بودند که سازمان خصوصی سازی اعلام کرد که تنها برای کسانی پیامک ارسال خواهد شد که شماره شبای آن ها تایید نشده باشد!
بعد از آغاز مرحله دوم و با توجه به اظهارنظرهای کارشناسان و مسائل پیش آمده، مشمولان سهام عدالت استقبال کمتری از این طرح نمودند و کار به جایی رسید که در ظرف یک هفته، سازمان خصوصی سازی دو بار در همین زمینه اطلاعیه صادر نمود.
در اطلاعیه اول سازمان خصوصی سازی آمده بود “برای دریافت سود سهام عدالت این که مشمولان، سهامدار سهام عدالت باشند کافی نیست و باید هر فرد شماره شبای حساب بانکی خود را در سامانه سهام عدالت ثبت کند.” با توجه به عدم توجه مشمولین و استقبال کمرنگ آن ها، مجدداً سازمان خصوصی سازی شش روز بعد از اطلاعیه اول در اطلاعیه دیگری در مورخه ۷ تیرماه ۹۶ اعلام نمود: “مشمولان سهام عدالت برای دریافت سود این سهام باید شماره شبای حساب بانکی خود را در سامانه سهام عدالت به نشانی www.samanese.ir وارد کنند و سهامدار بودن، به خودی خود موجب دریافت سود این سهام نخواهد شد.
به همین دلیل برای برخورداری از سود سهام عدالت، کلیه مشمولانی که نامشان در سامانه سهام عدالت جزو سهامداران است باید یک شماره شبا بانکی به نام خود در سامانه وارد کنند و در صورت عدم درج شماره شبا در سامانه، حتی اگر سهامدار سهام عدالت هم باشند، سودی به حساب آنها واریز نخواهد شد”.
طبق همین اطلاعیه و آمارهای جدید از سامانه سهام عدالت، طی دو ماهی که از فعالیت این سامانه و دریافت شماره شبای بانکی از مشمولان سهام عدالت می‌گذرد تا کنون نزدیک به ۲۸ میلیون شبای بانکی توسط مشمولان در سامانه سهام عدالت به ثبت رسیده است.
با کنار هم قرار دادن آمار مشمولان سهام عدالت و آمار کسانی که تاکنون شماره شبای حساب بانکی خود را به ثبت رسانده اند به این نتیجه خواهیم رسید که حدود ۱۹ میلیون نفر یا به عبارت بهتر ۴۰ درصد از مشمولان قید سود سهام عدالت را زده اند.
 منبع: آرمان کرمان
انتهای پیام/

اخبار مرتبط


ارسال دیدگاه