رفتن به بالا
  • دوشنبه - ۱۶ بهمن ۱۳۹۶ - ۰۸:۴۷
  • کد خبر : ۴۷۳۷۲
  • مشاهده :140 نمایش
خاطره یک شهروند رودباری از معلمان سپاه دانش؛

سپاه دانش،به جای پیکار با بی سوادی به دنبال تحکیم پایه‌های قدرت پهلوی بود

 

یک شهروند رودباری گفت: معلمان سپاه دانش بیشتر مردم را به تقدیس شاه دعوت می کردند و هدف اصلی آنها محکم کردن پایه های حکومت منحوس پهلوی و ترویج فرهنگ بی حجابی در مناطق محروم بود که مردم این منطقه ترجیح می دادند دختران بی سواد داشته باشند تا بی حجاب.

به گزارش رودبار ما، “سپاه دانش” نام نهادی آموزشی در دوران سلطنت پهلوی بود که در پی انقلاب موسوم به “شاه و مردم” آغاز به کار کرد و در آن سرباران دوره خدمت نظامی خود را در روستاها و مناطق دورافتاده به سواد آموزی می پرداختند.

در عصر پهلوی دوم در راستای انجام اصلاحات اجتماعی و اقتصادی که امریکا به شاه دیکته کرده بود، برنامه ای تحت عنوان “انقلاب سفید” در ایران به اجرا گذاشته شد که هدف آن تغییر و تحول در جامعه سنتی ایران بود. اصل ششم این برنامه اما تحت عنوان “سپاه دانش” بود که برنامه ای برای سوادآموزی روستائیان و ساکنان مناطق دورافتاده کشور بود. بر این اساس قانون سپاه دانش در دولت اسدالله علم و در سال ۱۳۴۱ به تصویب مجلس وقت رسید و پس از انجام مقدمات یکسال بعد اجرای آن آغاز شد. به موجب این قانون جوانان دیپلم و بالاتر بعد از سپری کردن یک دوره ۴ ماهه در مرکزهای آموزشی ارتش و اخذ درجه گروهبانی می‌توانستند دوران خدمت سربازی خود را در روستاهای ایران که ۷۰ درصد جمعیت بی سواد را در خود جای داده بودند، به شغل معلمی بگذرانند. آنان موظف بودند به افراد بی سواد به ویژه کودکان ۷ تا ۱۷ ساله سواد بیاموزند.
در زمان اجرای این برنامه بیست و هشت دوره از پسران و هجده دوره از دختران در این سپاه خدمت کردند که شماره آنها به بیش از ۱۰۰ هزار تن می‌رسید که بسیاری از آنها پس از پایان دوره  خدمت به استخدام وزارت آموزش و پرورش در آمدند.

خاطره یک شهروند رودباری از معلمان سپاه دانش

زابلی یکی از شهروندان رودباری که در زمان نیروهای سپاه دانش مشغول به تحصیل بود در گفتگو با خبرنگار رودبار ما از حال و هوای آن زمان گفت: با توجه به اینکه مردم روستاهای رودبار جنوب اکثرأ افراد بی سوادی بودند با حضور معلمان سپاه دانش تا حدودی خوب بود ولی هدف آنها در مدارس تنها علم آموزی نبود آنها در کنار تدریس به دنبال نفوذ فرهنگ و ارزشهای آمریکایی بودند.

وی ادامه داد: معلمان سپاه دانش به بدترین شکل ممکن دانش آموزان را تنبیه می کردند و افراد بی رحمی بودند و به اجبار دانش آموزان باید سر کلاس حضورمی یافتند.

این شهروند رودباری خاطر نشان کرد: معلمان سپاه دانش بیشتر مردم را به تقدیس شاه دعوت می کردند و هدف اصلی آنها محکم کردن پایه های حکومت منحوس پهلوی و ترویج فرهنگ بی حجابی در مناطق محروم بود که مردم این منطقه ترجیح می دادند دختران بی سواد داشته باشند تا بی حجاب.

سخن پایانی اینکه هرچند یکی از اهداف تشکیل سپاه دانش توسعه علوم و فنون جدید و گسترش مراکز و موسسات وابسته به آنها بود اما در سالهای آخر سلطنت محمدرضاشاه، همانند سالهای گذشته اقدامات انجام گرفته برای بهبود آموزش و پرورش صرف و از نظر وضعیت کیفی آن هماهنگ با نیازهای آموزشی نبود و براساس خاطرات و واقعیت آنکه در صحنه عمل تنها بخش اندک و ناچیزی از آن اهداف کلان تحقق یافت و در مجموع به دلیل اهداف پنهان سیاسی و اجتماعی که در پس پرده این طرح پنهان بود، گروههای مرجع جامعه مردم را از همسویی با این طرح باز‌می‌داشتند.

انتهای پیام/

اخبار مرتبط


ارسال دیدگاه