رفتن به بالا
  • شنبه - ۱۵ اردیبهشت ۱۳۹۷ - ۱۱:۱۹
  • کد خبر : ۴۸۸۹۰
  • مشاهده :58 نمایش
رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان کرمان عنوان کرد؛

فعالیت ۱۱۰۰ ماما در پهناورترین استان کشور/تجهیز ۵۲ اتاق LDR در بیمارستان های استان به منظور زایمان طبیعی

رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان کرمان گفت: در کل استان حدود ۱۱۰۰ ماما در بخش دولتی و خصوصی فعالیت می کنند و به منظور اجرای بسته زایمان طبیعی از طرح تحول سلامت ۵۲ اتاق LDR در بیمارستان های استان تجهیز شده اند.

 

 

 

 

 

به گزارش رودبار ما،حمید رضا رشیدی نژاد رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان کرمان در گفتگو با راه آرمان ؛ با اشاره به اینکه پنجم می میلادی به عنوان روز جهانی ماما نامگذاری شده است، اظهار کرد: هدف از این نامگذاری توجه به نقش اساسی این قشر در رسیدگی به مراقبت های بارداری، قبل و پس از زایمان است.

 

 

وی با تأکید بر نقش ماما عنوان کرد: برخی گمان میکنند که این قشر فقط در زمان زایمان مادران حضور و نقش دارند در حالی که مراقبت های مامایی از ابتدای زمانی که خانم باردار می شوند باید آغاز شود و بهداشت مادر ،جنین و مراقبت هایی که در طول دوره بارداری صورت میگیرد به عهده ماما می باشد.

 

 

رشیدی نژاد تصریح کرد: همچنین مراقبت های پس از زایمان و مشاوره به خانم ها و بانوان در سنین ازدواج و حاملگی از طریق ماما ها صورت می گیرد و این در حالی است که توجه به این مسئله در کشور کم رنگ شده است.

 

 

رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان کرمان در خصوص تعداد ماما در سطح شهر و استان کرمان ابراز کرد: سیصد ماما در بخش بهداشت که وابسته به دانشگاه علوم پزشکی است حضور دارند و تعداد سیصد ماما دیگر در بخش درمان شهر کرمان مشغول به فعالیت هستند؛ همچنین در کل استان حدود ۱۱۰۰ ماما در بخش دولتی و خصوصی فعالیت می کنند.

 

 

وی با اشاره به طرح تحول سلامت بیان کرد: یکی از اهداف این طرح اجرای زایمان بوده است که طی چهار سال گذشته حدود بیست و هفت هزار زایمان طبیعی انجام شده است.

 

 

رشیدی نژاد با تأکید بر اینکه  ماما می تواند در بسته اجرایی زایمان طبیعی طرح تحول سلامت نقش آفرین باشد، اذعان کرد: در این راستا بیمارستان های سطح استان به ۵۲ اتاق ال دی آر مجهز شده اند؛ در بیمارستان افضلی پور کرمان شانزده اتاق ال دی آر وجود دارد که زایمان در همان اتاق انجام می گیرد.

 

 

رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان کرمان گفت: در شهرستان های استان هم به فراخور جمعیت و مراجعه کننده بین چهار تا شش اتاق ال دی آر وجود دارد که امیدواریم بتوانیم مراقبتهای بارداری،مادر و جنین را در سال آینده به حد مطلوب برسانیم.

 

 

تهیه و تنظیم:سیروئی نژاد

 

انتهای پیام/

اخبار مرتبط


ارسال دیدگاه