رفتن به بالا
  • پنج شنبه - ۲۰ مهر ۱۳۹۶ - ۱۷:۰۱
  • کد خبر : ۴۴۶۳۲
  • مشاهده :221 نمایش

محرومیت، توصیف ظاهر است؛ گنجِ درونشان، طلاب را جهادی به منطقه می کشاند

هجرت، طلبه، محرومین… واژه هایی که در سال های اخیر، اردوهای جهادی طلاب را تداعی می کند؛ طلبه، نمادی از آمیختگی علم و تقوا است و اگر این دو با عمل صالح عجین شود، جدای از برکات فردی، جامعه نیز از آن سود می برد.

به گزارش رودبار ما، هجرت، طلبه، محرومین… واژه هایی که در سال های اخیر، اردوهای جهادی طلاب را تداعی می کند؛ طلبه، نمادی از آمیختگی علم و تقوا است و اگر این دو با عمل صالح عجین شود، جدای از برکات فردی، جامعه نیز از آن سود می برد به ویژه اینکه نگاه خاصی به ایشان وجود دارد و البته انتظارات خاصی نیز از طلاب می رود.

 

روحانیت شیعه همواره نشان داده که از مردم و در خدمت مردم است؛ بسیار دیده شده که این قشر مأمن و مأوای افراد زیادی از جمله جوانان و نوجوانان شده و حتی در زندگی افراد اثرگذار بوده اند؛ آنچه بهانه ای برای نگارش این سطور شده، حضور یکصد نفر از طلاب حوزه های علیمه قم، مشهد و اصفهان در ۱۳ روز نخست ماه محرم امسال در مناطق محروم جنوب کرمان است.

 

حجت الاسلام سیدمحمدهادی موسوی، مسئول گروه تبلیغی-جهادی هادیان بصیرت در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری شبستان به شکل گیری این گروه از سال ۸۸ اشاره و تصریح کرد: ابتدا با ۱۴ نفر از طلاب در مناطق محروم جنوب کرمان حضور یافتیم و در آخرین اعزام، این تعداد را به ۳۴۰ نفر رساندیم.

 

وی با بیان اینکه کار ما صرفاً تبلیغ نیست و در فعالیت های عمرانی و جهادی نیز شرکت می کنیم، ساخت سرویس بهداشتی، خانه عالم و… در مناطق محروم را از جمله فعالیت های این گروه ذکر کرد و افزود: این طلبه ها عموماً سطح ۳ و خارج فقه و اصول هستند.

 

این فعال اردوهای جهادی با تأکید بر اینکه نهادهای انقلابی باید به مناطق محروم آمده و کمبود امکانات و حتی نبود امکانات اولیه را از نزدیک ببینند زیرا کار تا جهادی نشود پیش نمی رود؛ اظهار داشت: جنوب کرمان را به دلیل محرومیت، غربت و بُعد مسافت انتخاب کردیم و در رودبار جنوب، زهکلوت، چاه دادخدا و رمشک فعالیت کردیم و الان بعد از گذشت چند سال، مردم التماس می کنند که روحانی به منطقه برود.

 

وی با اشاره به اینکه در ابتدا این مناطق امن نبود و حتی مردم با نیروی انتظامی مأنوس نبودند؛ تصریح کرد: گروه هادیان بصیرت که به منطقه رفت و آمد کرد، نیروی انتظامی نیز در کارها کمک می کرد و همین باعث شد تا مردم امروز با نیروی انتظامی هم مأنوس باشند.

 

 

زین العابدین گودرزی از طلاب قم هم با اشاره به اینکه مناطق محروم در حالیکه نیاز بیشتری دارند اما کمتر مورد توجه قرار گرفتند؛ اظهار داشت: حضور در این مناطق را وظیفه خود می دانیم و آثار آن را هم دیدیم؛ مردم با وجود محرومیتی که دارند اما خودشان نیز قدم هایی برداشتند و در ساخت مسجد و… به ما کمک کردند.

 

وی با اشاره به اینکه کار ما بیشتر فرهنگی است و باید مردم را به عقائد حقه شیعه توجه دهیم؛ افزود: مردمی که مشکل هم دارند هرجور شده جلسه روضه و مجلس عزدارای برپا می کنند.

 

حجت الاسلام حمیدرضا کرمی از طلاب مشهد و پایه دهم دانشگاه علوم اسلامی رضوی با اشاره به اینکه حدود ۷ سال است در این اردوها شرکت می کند، تصریح کرد: ما هر کجا که نیاز باشد، فعالیت می کنیم؛ گاه در کنار زائرین امام هشتم هستیم و به آنها مشاوره می دهیم و گاه در اردوهای جهادی؛ در تمام ایران رفتم اما کرمان متفاوت است.

 

وی ادامه داد: به نظر من اینجا علف هرز وجود ندارد که ما ابتدا زحمت برکندن آن را داشته باشیم بلکه اگر همین حال{معنوی}را در جنوب کرمان نگه داریم خوب است؛ یک مسئله را عامل موفقیت خودم می دانم و آن اینکه تمام مسائل تبلیغی را یادداشت کرده و گزارشی کامل از همه کارهای انجام شده می نویسم.

 

حجت الاسلام کرمی گفت: این گزارش را در اختیار مبلّغ بعدی قرار می دهم تا او بداند چه کارهایی انجام شده و چه کارهایی باید انجام شود.

 

بر اساس گزارش شبستان، فعالیت گروه های جهادی طلاب و روحانیون در جنوب استان کرمان بیش از آن است که در این مجال بگنجد؛ طلابی که با عشق و علاقه و از سر اخلاص و با احساس مسئولیت در کنار محرومین حضور پیدا می کنند تا علاوه بر اینکه به آنان معارف دین بیاموزند، در رفع محرومیت مادی ایشان نیز کار کنند و جدای از اینها، مأمن و مأوایی باشند برای محرومینی که شاید در طول سال کسی کمتر سراغی از آنان می گیرد.

 

 

به طور قطع، مردم جنوب و باصفای استان کرمان به ویژه در مناطق محروم، قابلیت های ویژه ای دارند که اینگونه طلاب را از اقصی نقاط کشور به این منطقه می کشاند؛ بی شک، دل های مستعد و صفا و صمیمت وجودی، بزرگترین سرمایه مردمان این خطه است.

 

 

 

خوشا دمی با تو نشستن

عبور از زمین و بر کران آسمان نشستن

دل را فارغ از تعلق هایِ رنگ باخته کردن

بر آستانِ صفای سینه ی بی نیازان نشستن

 

 

طاهره بادامچی

منبع:شبستان

پایان پیام/

اخبار مرتبط


ارسال دیدگاه