رفتن به بالا
  • چهارشنبه - ۲۱ تیر ۱۳۹۶ - ۱۰:۵۵
  • کد خبر : ۴۲۸۱۲
  • مشاهده :192 نمایش
کشاورزان رودباری نیازمند توجه اند؛

مرغوبترین حنای کشور با برند اختصاصی دیگر شهرها در بازار مصرف توزیع می شود

 یکی از محصولات برتر جنوب استان کرمان حنای مرغوب است که در منطقه رودبارجنوب کشت می شود، اما از بی هویتی رنج می برد، زیرا داشته های این دیار با برند اختصاصی دیگر شهرها در بازار مصرف توزیع می شود.

به گزارش رودبار ما، به گفته کارشناسان امور کشاورزی شهرستان رودبارجنوب یک منطقه زرخیز است، اما فقیرترین مردم کشور در بدترین شرایط معیشتی و هوای بسیار گرم بالای ۵۰درجه از کمترین امکانات برخوردارند.

شهرستان رودبارجنوب یکی از قطب های کشاورزی جنوب کرمان بویژه در تولید گندم،حناو دیگر محصولات کشاورزی است اما نبود ماشین آلات و ابزار مناسب موجب شده تا کشت محصولات توسط بعضی از کشاورزان هنوز به صورت سنتی انجام شود که هزینه آن را چند ده برابر می کنند.

یکی از محصولات برتر جنوب استان کرمان حنای مرغوب است که در منطقه رودبارجنوب کشت می شود، اما از بی هویتی رنج می برد، زیرا داشته های این دیار با برند اختصاصی دیگر شهرها در بازار مصرف توزیع می شود.

 نبود کارخانه بسته‌بندی، حنای مرغوب جنوب کرمان را با چالش جدی مواجه کرده به طوری که دستان نوعروسان با حنای خارج استان و حناهای پاکستانی آراسته می‌شود.

حنای روبار از نظر رنگ و کیفیت جز مرغوبترین حنای کشوراست

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان رودبار جنوب در این رابطه می گوید: این شهرستان در زمینه تولید محصول حنا مقام اول را در کشور دارد و از این لحاظ منابع مالی خوبی برای مردم روستایی در این منطقه محسوب می شود.
وی تصریح کرد: متوسط عملکرد حنا در هر هکتار ۶ تن می باشد که طبق برآورد اولیه کارشناسان جهاد کشاورزی، پیش بینی می شود حدود ۳۰ هزارتن حنا به صورت برگ خشک از این سطح زیر کشت برداشت شود.
وی با بیان اینکه بخش اعظم این محصول پس از فرآوری و بسته بندی و تامین نیاز بازار داخلی به سایر کشورها از جمله سوریه و عراق صادر می شود،عنوان کرد: حنا در سه مرحله در ماه های تیر، شهریور و آبان ماه برداشت می شود وبرداشت این محصول از هم اکنون آغاز و تا آبان ماه سال جاری ادامه دارد.
مدیر جهاد کشاورزی رودبار جنوب خاطرنشان کرد: حنای روبار از نظر رنگ و کیفیت جز مرغوبترین حناهای کشور محسوب می شود و در مصارف آرایشی، بهداشتی و دارویی کاربرد فراوان دارد.
مساحت این شهرستان ۱۳ هزارو ۲۰۰ کیلومتر مربع می‌باشد و مرکز آن شهر رودبار جنوب درفاصله ۳۳۳ کیلومتری از مرکز کرمان واقع شده است.

 

انتهای پیام/

اخبار مرتبط


ارسال دیدگاه