رفتن به بالا
  • دوشنبه - ۲۶ تیر ۱۳۹۶ - ۰۸:۳۷
  • کد خبر : ۴۲۹۰۴
  • مشاهده :178 نمایش
پیشکسوت دفاع مقدس بررسی کرد؛

مواضع ایران در قبال پذیرش قطعنامه ۵۹۸/دیدگاه امام برای عدم پذیرش قطعنامه سازمان ملل در جنگ تحمیلی

پیشکسوت دفاع مقدس گفت: درمورد پذیرش قطعنامه ۵۹۸ امام یک دیدگاه داشتند و سیاسیون و نظامی ها دیدگاهی دیگر،شعار امام این بود که جنگ جنگ تا رفع فتنه در عالم ،اما نظرسیاسیون و نظامی ها این بود جنگ جنگ تا پیروزی و یک عملیات دیگر آن هدفی که مد نظرامام بود اینکه  صدام و حزب بعث را نابود کنیم.

به گزارش رودبار ما، درتاریخ ۳۱ شهریور ماه سال ۱۳۵۹ه. ش، نیروهای عراق با تجاوز به مرزهای جمهوری اسلامی ایران حدود سی هزارکیلومتر مربع ازخاک کشور را به اشغال خود درآوردند و این کار را آزاد سازی مناطق اشغالی عنوان کردند. چند وقت بعد شورای امنیت نخستین قطعنامه خود را با نام بررسی وضعیت میان ایران و عراق صادر کرد در این قطعنامه به متجاوز بودن عراق و نقض تمامیت ارضی ایران و… اشاره نشده بود این توصیه خودداری از توسل بیشتر به زور را از دو طرف خواسته بود در واقع این قطعنامه آگاهانه از تجاوز و حمله عراق به مرزهای جمهوری اسلامی ایران و تحمیل جنگ و وضعیت اسفبار مردم جنوب غرب کشور که نتیجه حمله عراق به اهداف غیر نظامی و افراد غیر مسلح بود چشم پوشیده بود.
نکته حائز اهمیت در رابطه با قطعنامه‌های شورای امنیت این است که به نظر می‌رسد شورا در مورد جنگ عراق علیه ایران به مسامحه و ملاحظه‌کاری مبادرت کرده. به گونه‌ای که در بیشتر قطعنامه‌های صادر شده شورای امنیت درباره جنگ عراق علیه ایران، همواره، جنگ به عنوان «وضعیت» میان ایران و عراق بررسی شد.
شورای امنیت با آوردن واژه «وضعیت»، جنگ ایران و عراق را «تهاجم و تجاوز» به شمار نیاورد، در حالی‌که هر وضعیت و برخوردی متضمن آن است که یک طرف دست به تجاوز زده باشد و این بود که ایران متقبل چنین معاهده ای نمی شد چراکه از عمده مفاد این قطعنامه ضایع شدن حقوق حقه ایران بود در همین راستا شورای امنیت پس از تصویب قطعنامه های بیهوده و بدون اثر، به این نتیجه رسید که برای پایان جنگ باید حداقل های مورد نظر ایران را نیز در نظر بگیرد تا از این طریق امکان تامین برخی نظرات ایران فراهم شود.

 

 

مهدی زنگی آبادی مدرس دانشگاه و پیشکسوت دفاع مقدس در گفتگو با شبکه اطلاع رسانی آرمان کرمان؛ پیرامون اهداف قطعنامه ۵۹۸ و وضعیت ایران  در زمان صدور آن گفت: زمانی که جنگ شروع شد شورای امنیت سازمان ملل از همان ابتدا قطعنامه های متعددی صادر کرد که به علت جهت گیری های ناعادلانه از سوی ایران رد شدند اما با صدور قطعنامه ۵۹۸ به علت نکات مثبتی در این قطعنامه گنجانده شده بود ایران آن را نه رد می کند ونه  قبول.

 

 

این پیشکسوت دفاع مقدس بیان کرد: در این معاهده سازمان ملل ابتدا اسم تجاوز عراق به ایران را تخاصم و جنگ نگذاشت بلکه عنوان می کردند وضعیت بین ایران و عراق و این واژه هم هیچ تعهدی برای کشور عراق و سازمان ملل ایجاد نمی کرد که مشکل را حل کنند چون اعتقاد داشتند که جنگی واقع نشده بلکه این «وضعیت» است.

 

 

شروط ایران برای پذیرش قطعنامه ۵۹۸سازمان ملل

 

زنگی آبادی عنوان کرد:بعد از فتح خرمشهر و ایجاد احساس خطر در دشمن سازمان ملل دومین قطعنامه را حدود دوسال بعد از جنگ صادر کرد  که دو طرف طی مذاکراتی به آتش بس برسند. در همین راستا  ایران یک سری شروط گذاشته بود برای پذیرش این قطعنامه ایران خواستار این بود عراق به عنوان کشور متجاوز معرفی شود، متجاوز از کشور خارج شود و مرزههای بین المللی برگردند، اسرا آزاد شوند و همچنین خسارات جنگی پرداخته شود.

 

 

وی اظهار داشت: سازمان ملل و کشور متجاوز زیر بار این شروط نمی رفتند فقط می گفتند آتش بس حرف بچه های ما هم این بود وقتی دشمن در خاک ما است چطور آتش بس را بپذیریم؟  نهایتا جنگ ادامه پیدا کرد و ما برای اینکه شروطمون محقق شود به این نتیجه رسیدیم که سرنوشت جنگ را باید در میدان جنگ رقم بزنیم و همچنین باید کشور متجاوز و سازمان ملل را تحت فشار قرار دهیم در همین راستا وارد خاک عراق شدیم و یک سری عملیات های برون مرزی انجام دادیم. اسم این وضعیت در جنگ تعقیب و تنبیه متجاوز است.

 

 

این مدرس دانشگاه و پیشکسوت دفاع مقدس ابرازکرد: از دیگر تلاش های کشور ایران برای پذیرش شروطش توسط سازمان ملل و کشور متخاصم ایجاد فشار به سازمان ملل بود چرا که سازمان ملل هیچ تعهدی در قبال کشورهای آسیب دیده و مظلوم ندارد همانطور که امروزه برای کشورهای مظلوم کاری انجام نمی دهد بلکه او طرف قدرت های بزرگ جهانی است.

 

 

زنگی آبادی در خصوص باز پس گیری سرزمین های اشغال شده ایران از دشمن بعثی گفت: درعملیات والفجر هشت فاو را پس گرفتیم در عملیات خیبر جزایر مجنون را و درعملیات کربلای ۵ شلمچه را پس گرفتیم وقتی این وضعیت پیش آمد به دشمن فشار آمد به خصوص در عملیات کربلای۵  که در زمستان ۱۳۶۵ زمانی که ما این عملیات را انجام دادیم و شلمچه را گرفتیم  به ده کیلومتری بصره که دومین شهر مهم عراق بود رسیدیم عراق و هم پیمانانش و دشمنان ما احساس کردند که ما داریم پیروز نظامی میدان جنگ می شویم به این فکر افتادند که چه امتیازی به ایران بدهیم تا ایران پیروز نظامی میدان جنگ نشود.

 

 

وی در ادامه افزود: در سال ۱۳۶۶ قطعنامه ۵۹۸ سازمان ملل را به تصویب رساندند که به ایران امتیاز بدهند و برای اولین بار در تاریخ جنگ ایران و عراق دشمن تسلیم شد تا امتیاز به ایران بدهد و شروط ما را در این قطعنامه گنجانده بودند سازمان ملل پیشنهاد داد که هر دو کشور بپذیرند و جنگ را خاتمه دهیم  ایران خواستار این شد اول متجاوز معرفی شود سپس شروط بعدی اجرا شود در صورتی که آن ها شرط متجاوز را در مراحل بعدی گذاشته بودند یک سال هم به همین روال گذشت یعنی عراق پذیرفت قطعنامه را اما شرط های ما اجرا نمی شد.
این پیشکسوت دفاع مقدس بیان داشت:  تا پذیرش قطعنامه یک سال طول کشید در واقع درسال۱۳۶۷ قطعنامه ۵۹۸ پذیرفته شد و پذیرش این قطعنامه هم در شرایط خاصی بود چون مجددا یک وضعیت خاصی برای ایران پیش آمد و آمریکا تصمیم داشت مستقیم وارد جنگ شود و همچنین کشورهای دیگر را درگیر جنگ کند و جنگ را فرسایشی ادامه دهند از این جهت مسئولین و امام پذیرش قطعنامه ۵۹۸ را اعلام کردند.

 

 

وی عنوان کرد: در آتش بس سال ۶۷ بعد از پذیرش قطعنامه همچنان وضعیت نه جنگ و نه صلح را داشتیم به مرزهای بین الملی برگشتیم آنجا جنگی نبود اما صلحی هم نبود همچنان نیروهای ما در مرز حضور داشتند و نیروهای دشمن هم بودند و هر آن احتمال حمله می دادیم تا اینکه دوسال بعد یعنی سال ۶۹ عراق شروط را کامل پذیرفت و جنگ خاتمه پیدا کرد.

 

 

زنگی آبادی با اشاره به پذیرش شروط  قرارداد توسط کشور عراق گفت: بعد از پذیرش قطعنامه تا سال ۶۹ اتفاق خاصی درمورد شروط قطعنامه نیفتاد تا اینکه عراق رسما معاهده ۱۹۷۵ الجزایر را که معاهده بین ما و عراق بود پذیرفت و در این معاهده مشخص شد که مرزهای آبی و خاکی چگونه باشند و تمام این وضعیت به صورت قابل اطمینانی صورت گرفت و صدام تمام این شروط را پذیرفت؛ آزادی اسرا اجرایی و عملی شد هر دو کشور اسرای جنگی را آزاد کردند و بخش مهمی از قطعنامه ۵۹۸  محقق شد حتی دبیر کل وقت سازمان ملل «خاویر پرز دوکوئیار» بعد از سفر خود به ایران عراق را رسما متجاوز معرفی کرد.

 

 

وی تصریح کرد: تنها شرط خسارات جنگی محقق نشد آن هم به خاطر شرایطی بود که بعد از جنگ برای کشور عراق پیش آمد چون عراق درگیر جنگ دومی در خلیج فارس شد و بعد هم آمریکا وارد عراق شد و این شرط محقق نشد و هنوز هم به طور کامل محقق نشده.

 

 

زنگی آبادی پیرامون دیدگاه امام در رابطه با پذیرش قطعنامه افزود: درمورد پذیرش قطعنامه ۵۹۸ امام یک دیدگاه داشتند و سیاسیون و نظامی ها یک نظر دیگر داشتند شعار امام این بود که جنگ جنگ تا رفع فتنه در عالم اما نظرسیاسیون و نظامی ها این بود جنگ جنگ تا پیروزی و یک عملیات دیگر آن هدفی که مد نظرامام بود اینکه  صدام و حزب بعث را نابود کنیم درواقع شر صدام را ازمنطقه کم و کوتاه کنیم و این در آن زمان محقق نشد و به این دلیل بود که امام فرمودند من در این شرایط جام زهر را نوشیدم.
این مدرس دانشگاه و پیشکسوت دفاع مقدس در پایان  خاطر نشان کرد:برمبنای خواسته سیاسیون و نظامی ها و شرایط ملی و بین المللی، قطعنامه پذیرفته شد ضمن اینکه در پیام های بعدی امام فرمودند: ” جنگ ما فتح فلسطین را به دنبال خواهد داشت” .”مادرجنگ لحظه ای هم از عملکرد خود نادم و پشیمان نیستیم”… آن پیام امام را اگرمرور کنیم متوجه می شویم که امام هم به نوعی به این قضیه راضی شده است.سرانجام جنگ بدون هیچ دستاوردی برای صدام به اتمام رسیدودشمن به هیچ یک ازاهدافش نرسید.

 

 

انتهی پیام/

اخبار مرتبط


ارسال دیدگاه


ارسال دیدگاه

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.