رفتن به بالا
  • شنبه - ۱۵ اردیبهشت ۱۳۹۷ - ۰۹:۴۰
  • کد خبر : ۴۸۸۷۳
  • مشاهده :47 نمایش
گزارشی از سردرگمی و بلاتکلیفی کشاورزان رودباری؛

کرایه های سنگین در پی نبود مکان ذخیره گندم /وقتی ظرفیت انبار قطب تولید بذر گندم جنوب کرمان محدود می شود

با توجه به قرار گرفتن در فصل برداشت محصولات کشاورزی، نبود ظرفیت کافی برای ذخیره گندم به دغدغه‌ای برای کشاورزان رودباری تبدیل شده است.

 

به گزارش رودبار ما، گندم یکی از مهمترین محصولاتی است که در شهرستان رودبارجنوب به کشت آن پرداخته می‌شود و از اهمیت بالایی برخوردار است.

 

 این محصول قوت اغلب مردم شهرستان است، محصولی که کشاورزان برای بدست آوردن آن، از کاشت این محصول تا برداشت آن، زحمت زیادی می‌کشند.

شهرستان رودبارجنوب که در آن کشت گندم یکی از پایه‌های کشاورزی محسوب می‌شود همه‌ساله در این فصل از سال با مشکلاتی مواجه می‌شود که مهمترین آن نبود مکان ذخیره‌سازی گندم و سرگردانی کشاورزان است.

ظرفیت محدود انبار گندم و بلاتکلیفی کشاورزان رودباری

امام جمعه رودبار جنوب در خطبه های نماز جمعه این هفته با ابراز گلایه مندی از نداشتن ظرفیت نگهداری گندم در این شهرستان گفت: بازدهی گندم در رودبارجنوب امسال  بسیار پایین بود و زشت است که مسئولان بگویند جایگاه نگهداری گندم این شهرستان ظرفیت نگهداری ندارد.

گروهی با بیان اینکه حمایت از کالای ایرانی در حمایت کار گر است،اظهار داشت: ما از دولت توقع داریم در بخش کشاورزی به این منطقه توجه ویژه کند چرا که گندمکاران با کرایه های سنگین محصول خود  را به شهرستانهای همجوار می برند.

 کرایه های سنگین در پی نبود مکان ذخیره گندم

بنی اسدی یکی از کشاورزان شهرستان رودبارجنوب در این رابطه گفت: این مشکل همیشگی کشاورزان شهرستان رودبارجنوب است که با جمعیتی بیش از ۱۲۱هزار نفر و با وجود این که یکی از قطب‌های تولید کننده گندم جنوبشرق کشور محسوب می‌شود اما متأسفانه هر سال کشاورزان این منطقه به هنگام برداشت محصول خود از نبود سیلوی ذخیره گندم رنج می‌برند.

وی ادامه داد:  با توجه به نبود مکان ذخیره گندم در رودبارجنوب کشاورزان مجبورند برای زمان برداشت محصول خود و تأمین کامیون‌های انتقال بار، برنامه‌ریزی چندهفته‌ای داشته باشند که این موضوع برای بسیاری از کشاورزان کاری بسیار دشوار و طاقت‌فرسا است.

صف طولانی کشاورزان برای تخلیه بارهای گندم

زابلی یکی از رانندگان کامیون حامل گندم که در مقابل مرکز خرید در جیرفت معطل مانده است به خبرنگار ماگفت: ساعت‌ها است که با وجود هوای گرم زیر بار گندم مانده‌ام و همچنان با صف طویل از وسایل نقلیه سبک و سنگین حمل گندم مقابل مرکز خرید مواجه هستم.

وی اظهارداشت:اگر انبار ذخیره گندم شهرستان رودبارجنوب ظرفیت تخلیه گندم را داشت ما دیگر جلوی مراکز خرید به دلیل نبود سیلو و جایی برای تخلیه معطل نبودیم و بار خود را به موقع خالی می کردیم و می توانستیم به صورت پی در پی در یک حالت رفت و برگشت سریع باک یا بار کمباین‌ها تخلیه می‌شد و کار کشاورزان زودتر انجام می‌شد تا این همه نگرانی و مشکلات ایجاد نشود.

علی ای حال،که شهرستان رودبارجنوب تامین کننده بذر گندم شهرستانهای جنوبی استان کرمان نیز هست.

شهرستان رودبارجنوب در ۳۳۰کیلومتری جنوب استان کرمان واقع شده است که شغل بیش از ۸۰درصد مردم آن کشاورزی است.

انتهای پیام/

 

اخبار مرتبط


ارسال دیدگاه