رفتن به بالا
  • یکشنبه - ۲۶ فروردین ۱۳۹۷ - ۱۷:۴۹
  • کد خبر : ۴۸۵۸۸
  • مشاهده :33 نمایش
کارشناس مسائل اقتصادی:

گرانی ارز در اقتصاد ایران اغتشاش ایجاد کرده است/دولت با کنار کشیدن از شعار های تو خالی اقتصاد لیبرالیسم،مدیریت توزیع ارز را در دست بگیرد

کارشناس مسائل اقتصادی گفت:وقتی دولت توانایی حذف تقاضای بازار دلار و یورو را را ندارد باید از شعار های تو خالی اقتصاد لیبرالیسم کنار بکشد و مدیریت توزیع ارز را به دست بگیرند.

 

 

 

 

به گزارش رودبار ما،عبدالمجید شیخی در گفت و گو با خبرنگار  راه آرمان  در رابطه با نوسانات بازار ارز و گرانی های اخیر آن اظهار کرد: گرانی های اخیر بازار ارز نتیجه عدم توانایی دولت در مدیریت بازار است و دولت در این حوادث نشان داد که بی میل نیست نرخ ارز افزایش پیدا کند.

 

کارشناس مسائل اقتصادی در ادامه به اقدامات مخل آمیز دو وزیر دولت در بازار ارز اشاره کرد و گفت: ربیعی و آخوندی دو وزیری هستند که علامت گمراه کننده مخل بازار ارز را دادند و در واقع این دولت بر خلاف مصالح مملکت قدم بر می دارد.

 

شیخی تصریح کرد: عوامل مختلفی در افزایش نرخ ارز موثر بودند لذا وقتی دولت توانایی حذف تقاضای بازار دلار و یورو را را ندارد باید از شعار های تو خالی اقتصاد لیبرالیسم کنار بکشد و مدیریت توزیع ارز را به دست بگیرند.

 

وی عنوان کرد: دولت هیچ برنامه ای برای ثبت سفارش و برنامه ریزی برای تخصیص ارز کالاها و خدمات صادراتی در اقتصاد ندارد یعنی ما هر چه برای افزایش صادرات سرمایه گذاری می کنیم هیچ ثمره و بهره ای از این ارزی که باید به دست آید نمی بریم.

 

این کارشناس مسائل اقتصادی در ادامه به تاثیرات منفی نوسانات قیمت ارز بر اقتصاد ایران اشاره و خاطر نشان کرد: گرانی ارز یک اثر عام روانی دارد و در اقتصاد اغتشاش ایجاد می کند  چرا که اقتصاد ما به جای اینکه تولید محور باشد، تجارت محور شده است .

 

نرخ ارز پاشنه آشیل اقتصاد ایران است

شیخی تاکید کرد: نرخ ارز پاشنه آشیل اقتصاد ایران است و هر زمان نرخ آن بالا می رود تورم نیز افزایش می یابد و نوسانات شدید تر می شود که این مسئله می تواند یک جو روانی عمومی ایجاد کند و اقتصاد را بی ثبات کند.

 

وی ادامه داد: ارز در حال حاضرعامل کنترل اقتصاد ایران است و این مسئله یک سوء مدیریت عمومی را در کل عوامل اقتصادی ایجاد می کند.

 

این کارشناس مسائل اقتصادی افزایش نرخ ارز را عامل افزایش هزینه تولید در بازار حقیقی بیان کرد و افزود:  بخش عمده ای از هزینه  تولید کالاها ،هزینه های ارزی است که به صورت مستقیم هزینه  تولید را بالا می برد و به صورت غیر مستقیم باعث ایجاد موج گرانی در کالاهای دیگر شده و عرضه کننده را تحریک می کند برای کالای خود افزایش قیمت داشته باشد.

 

دولت به سمت حذف دلار و یورو از سبد تقاضای ارزی برود

شیخی در واکنش به اقدام  اخیر یکی از مدیران بانک مرکزی مبنی بر عدم  گشایش اعتبار به صورت دلاری، اظهار کرد: من خطاب به این مدیر می گویم که این کار را باید چهل سال پیش انجام می دادید، واکنش شما خیلی با تاخیر است و به نحوی در این نظام ارتباطی عقب مانده اید، این ثبت سفارش و گشایش اعتبار کمترین کاری است که دولت می توانست انجام دهد.

 

وی تصریح کرد: دولت از همان ابتدا باید به سمت حذف دلار و یورو از سبد تقاضای ارزی و کم کردن وابستگی ما به آن ها می رفت چرا که آمریکا از طریق تزریق دلار بر اقتصاد دنیا سلطه عام دارد لذا ما باید سراغ مبادلات پولی دو جانبه و چند جانبه برویم.

 

کارشناس مسائل اقتصادی در ادامه در توصیه به دولت عنوان کرد: ما باید با کشورهای طرف تجارت خود مذاکره کنیم که با آن ها با پول خودمان معامله کنیم و گشایش ها کاملا ریالی شود و این گونه از زیر سلطه اقتصادی سلطه گران غرب و امپریالیسم های غرب بیرون می آئیم و اگر این کار را شروع کنیم ریال ما یک پول بین المللی می شود.

 

شیخی تاکید کرد: ایران از لحاظ حجم اقتصاد رتبه ۱۸ دنیا را دارد و سالانه بیش از ۱۰۰ میلیون دلار صادرات واردات ماست و بیش از ۵۰۰ میلیارد دلار توتولید ناخالص ما رد سال است لذا به دلیل موقعیت ژئوپلیتیکی ایران در منطقه و در غرب آسیا و مهم ترین نقطه انرژی خیز دنیا یعنی خلیج فارس می توانیم یک کشور مهم شویم و به یک مرکز مبادله بزرگ اقتصادی در قاره آسیا تبدیل شویم.

 

تهیه و تنظیم: مهدی زاده

انتهای پیام/

اخبار مرتبط


ارسال دیدگاه